
Indhenter 8. Baseret på virkelige hændelser.
Locations: Danmark, Tyskland, Syrien og Ukraine.
Udkommer 19. maj 2026 - uge 21.
Handlingen Indhenter 8:

Anbefaling, Erik Seifon, narrator.
Så har Morten Buschmann gjort det igen - begået endnu en bog i ”Indhenter-serien”, som er at finde i butikkerne i maj.
Buschmann kan noget som ganske få kan. Han kan bruge en genre - i dette tilfælde thrillergenren – til at fremstille og beskrive mennesker.
Uden at ville eller skulle sende mine læsere i armene på andre forfattere er der - i denne essayists optik - kun to andre forfattere i thrillergenren, der har formået det:
Len Deighton og George Markstein.
Morten befinder sig derfor i et meget – og velfortjent – godt selskab.
Kære læsere glæd jer!
BAG OM … Du kan aldrig være sikker.
Mine første idéer handlede egentligt om Lars Findsen-sagen, men jeg måtte vente med at skrive, indtil udfaldet af sagen stod klart.
For hvad ville der ske med chefen for Forsvarets Efterretningstjeneste?
"Du kan aldrig være sikker" kredser en anelse om "DK’s største efterretningsskandale i 70 år": Fyringen af Findsen. Jeg har insider-viden. Langt fra alle i Forsvaret mener, at Findsen er uskyldig.
Indhenter Annesofie Gundelach er i centrum i bog 8, og i faktionsromanen researcher hun fortsat på Sanjay Shah-sagen. Og bor i London.
Udbytteskandalen viser sig at være udbredt i mange lande, og i 2020 var Shah endnu ikke udleveret fra Dubai til retsforfølgelse i DK.
At Annesofie i bogen rejser hjem til DK er logisk.
Aksel Hyldebrandt (Chef-FE i Indhenter VIII og hjemsendt) er hendes støtte og Hyldebrandt ville – som virkelighedens Findsen – være yderst ivrig efter at afsløre muldvarper i DK.
(Eksperter og mine kilder mener, at dobbeltagenter reelt har været på spil i FE-skandalen).
Jeg beskæftiger mig igen med Mikala Høyerup, journalist på Avisen, bl.a. fordi en udløber af Findsen-sagen var, at PET og FE besøgte chefredaktører på landets største aviser.
For at henstille til chefredaktørernes fornuft – det handlede om ”Rigets sikkerhed og forholdet til udenlandske magter”.
Idéen om, at Mikala rejser til Damaskus, kom fra en militærkilde. Han havde været med til - i al hast - at hjælpe en indhenter ud af Syrien.
Krigen i Ukraine - anno 2020 – er også en vigtig del af handlingen. Men hvordan?
Det må du læse mere om i Indhenter VIII.
MVH Morten

Forudbestil via dette sikre link: